POČETNA

1. POČETNA je prva stana na blogu koju biste trebali da pročitate. Na njoj se nalaze neke informacije koje će vam pomoći da se lakše snađete na blogu. I da iskoristite neke mogućnosti koje se pružaju.
Sledeća strana koju biste trebali da posetite je UVOD. On će vam dati širi prikaz onoga što se nalazi na blogu. Šta možete tamo da očekujete? Kako najbolje da mu pristupite? Kakav je smisao bloga, uopšte? Kako da preko bloga, eventualno, proširite vašu skalu osećajnosti? Zašto ovaj blog nije pravljen po modelu standardnih dnevnika?

2. U arhivi bloga (Blog Archive – sa leve strane ispod slike) se nalaze odeljci (postovi) koji predstavljaju posebne strane koje se bave samo jednom vrstom muzike (Blues, Rock…itd).
Nekada (nekome) može da se desi da ako se nađe na stranama POČETNA, UVOD ili INFO (sa leve strane ispod slike), primeti da je blog Arhiva zatvorena (biće prikazana samo godina bez postova). Da biste došli do postova sa muzikom nemojte da kliknete na godinu jer će vam se onda učitati svi videi koji su u Arhivi, za čim nema nikakve potrebe (duže traje i opterećuje vašu Internet vezu).
Dovoljno je da kliknete na mali crni trougao pored godine koji će vam otvoriti mesec, pa onda opet kliknete na trougao pored meseca koji će vam otvoriti sve muzičke grupe.
Dakle, još jednom, ovaj postupak verovatno nikada nećete morati da radite, ali nekada i nekome bi mogao da se desi (samo) na stranama POČETNA, UVOD i INFO.
Inače, kada normalno otvarate blog preko linka koji, na primer, imate u vašem Favorites-u (http://mojsvetmuzike-video.blogspot.com/), onaj gornji postupak nećete, uopšte, morati da radite, jer će sve muzičke grupe već biti otvorene i prikazane na jednoj strani bloga (sa leve strane).

3. Idealno bi bilo da blog čitaš na svom računaru (ili laptop-u). Jer, na velikom ekranu ćeš tek moći da dobiješ pravi utisak bloga. Sa svim muzičkim grupama na jednoj strani, u prirodnoj (čitljivoj) veličini. Što važi za text pogotovo važi i za video koji, razume se, ostavlja na računaru daleko bolji utisak nego na mobilnom telefonu.
Na mobilnom će ti u dnu blog strane biti pružena prilika da blog posmatraš kao web verziju bloga (View web version) ili da klikom na link (View mobile version) aktiviraš mobilnu verziju.
Web verzija na mobilnom telefonu je slika onoga što ćeš videti na računaru. Ali, na mobilnom ćeš u toj verziji imati veliki problem sa čitanjem. Moraćeš stalno da pomeraš sadržaj što će čitanje pretvoriti u pravu frustraciju.
U mobilnoj verziji će text biti čitljiviji, ali nećeš imati prikaz celine bloga (da vidiš sve muzičke celine na jednoj strani i da onda biraš šta želiš). Ne, videćeš samo strelicu za sledeći post (a da često i ne znaš ni kako se taj post zove).
Da rezimiram: mobilni može da posluži, ali utisak nije ni blizu onoga na računaru. Pogotovo ako imate i dobre slušalice (kao, na primer, neke od modela AKG-a).

4. Blog je napravljen kao “muzička knjiga” koja se kao i svaka druga knjiga čita od početka. Postovi zato treba da se otvaraju po određenom redosledu – odozgo na dole. Tako da je post na samom vrhu Blues najstariji i od njega biste trebali da počnete (pošto ste, naravno, prethodno već pročitali POČETNU, a onda posle nje i UVOD-nu stranu). Zatim, kada u potpunosti završite sa tom muzičkom grupom možete da krenete na sledeću. Druga po redu grupa je Rock (odmah ispod prve) i tako redom.
Naravno da možete da čitate i slušate samo ono što vas zanima – bez praćenja bilo kakvog redosleda. I to je, sasvim, Ok. Samo što ćete tada biti uskraćeni za poseban doživljaj ove muzičke knjige kao celine. Jer, ona je tako pisana. Da delovi komuniciraju međusobom i da se dopunjuju. A i da možda pruže nekome i nešto više od običnog slušanja muzike (vidi detalje u UVOD-u).

5. Ponekad ćete videti u nekom textu reči istaknute u plavoj boji i podvučene. To je link koji će vas odvesti na neku web stranu da biste tamo nešto čuli ili videli. Naravno, u textu će vam na to najčešće biti skrenuta pažnja (o čemu se radi, itd).
Ali, bitno je da taj link odmah ne otvarate kada ga vidite, nego da nastavite da čitate text, zatim reči pesme i video, a tek, onda, naknadno, da se, eventualno, vratite na taj link ako vas interesuje.
To je važno zato što je link obično neka sporedna stvar i zbog nje ne treba prekidati čitanje texta koje je u toku. Jer najbolji utisak o nekoj stvari se dobija kada su text, reči pesme i video neprekinuti i povezani u jednu celinu.

6. Otvaranje bloga i pojedinačnih videa zavisi isključivo od brzine vaše Internet veze. Što vam je veza brža, to ćete kraće morati da čekate da vam se otvori neka muzička grupa ili neki video u okviru nje.

7. Nekada ćete možda naići na video koji trenutno neće moći da se otvori zbog autorskih prava, ili je blokada nastala zbog nekih drugih razloga. Pošto na blogu ima jako mnogo videa, često se dešava da protekne neko vreme a da ja nisam primetio da se neka takva promena desila.
Čim to primetim pokušaću da sredim da taj video bude ponovo dostupan (da mu nađem kvalitetnu zamenu). Ali, za neki video će nalaženje rešenja potrajati neko duže vreme.

8. Na blogu se nalazi i jedna romantična priča (iz dva dela, na preko dvadeset strana, sa dva svoja muzička videa). Ali, neću vam ovde reći gde se tačno nalazi. Ako volite takve reči verujem da nećete imati problem da priču sami pronađete.

9. Ako imate profil na Facebooku moći ćete vrlo jednostavno da podelite ovaj blog sa prijateljima na tom sajtu. Potrebno je samo da na vašem Wall-u u prozoru za unos texta (What’s on your mind?) unesete link bloga: http://mojsvetmuzike-video.blogspot.com/ i kliknete share.

10. Kao poslednja strana (Pages) se nalazi INFO (ispod UVOD-a). Na toj strani ćete saznati da li se nešto posebno dešava sa blogom? Da li je, možda, u nekoj fazi rekonstrukcije?
Osim toga, na INFO strani će, takođe, biti navedene stvari (ime i kategorija) koje su poslednje ubačene na blog.

11. Play lista je zbirni prikaz svih videa jedne muzičke grupe. Bez ikakvog texta. Sve na jednom mestu. Sve startuje samo jednim jedinim klikom. Svi videi u play listi se automatski smenjuju jedan za drugim od početka do kraja.
Play liste ćete naći u dnu blog strane posle pojedinačnog prikaza videa. Videćete naziv play liste koji odgovara nazivu muzičke grupe u kojoj se nalazite. Ako neka muzička celina ima više podgrupa u svom sastavu, onda će verovatno imati i više play lista.
Verovatno nije sigurno zato što su blog play liste, u stvari, YouTube play liste. To znači da ako u okviru muzičke grupe postoji neka stvar koja nije YouTube (nego Dailymotion, Vimeo ili sl) ona onda neće biti prikazana u okviru YouTube play liste jer je to (trenutno) tehnički neizvodljivo. U tom slučaju vam ostaje samo pregled te stvari van play lista.
U skladu sa tim, ako u nekoj muzičkoj grupi ili celini dominiraju neki drugi videi a ne YouTube-ovi, onda ta grupa može da nema ni jednu jedinu play listu.
Inače, smisao play lista je da ti pruža mogućnost da samo jednim klikom preslušaš čitavu muzičku grupu dok, na primer, držiš mobilni u džepu. Naravno, doživljaj je najpotpuniji kada osim slušanja i gledaš video na računaru, sa slikom preko čitavog ekrana.
Idealno bi bilo da najpre pažljivo pročitaš text za svaki video, i otslušaš ga ako treba i nekoliko puta dok ga potpuno ne doživiš. I da tako prođeš sve videe u grupi. Kada jasno osetiš zvuk grupe preko pojedinačnih videa tek onda ideš na grupno slušanje.
Play liste se nalaze ne samo u muzičkim celinama glavnog programa bloga, nego ih ima i u autorskim i T listama.

12. Kao što im i ime kaže, autorske liste su skup autora, gde svaki od njih preko nekoliko videa predstavlja svoj zvuk. Neki autori će imati veći broj pesama, neki manji. Neće biti nikakvog uvodnog texta niti o autorima, niti o njihovim pojedinačnim stvarima. Biće samo njihovi videi i ništa više.
Ono što je interesantno je da će autori biti grupisani ne prema vrsti muzike, nego prema broju stvari koje prikazuju. Recimo, svi autori koji imaju po 4 stvari u prezentaciji će biti predstavljeni na istoj blog strani. Oni koji imaju po 3, 5 ili 7 stvari u prikazu će dobiti svoje zasebne, zajedničke strane.
Autorske liste će doći odmah posle (ispod) završne muzičke grupe (InBetween) i biće prikazane u vidu brojeva. Recimo lista 3x2 (kao prva) znači da se na toj blog strani nalaze dva autora sa po 3 svoje stvari.
Više o autorskim listama vidi u uvodu o tim listama koji se nalazi u prvoj listi po redu. (to je u vreme pisanja ovog texta lista 3x2).

13. U dnu muzičke liste ćeš videti neka slova “T” koja idu zajedno sa brojevima (1, 2, 3…, itd) i nižu se redom. Tako da T1 dođe iznad T2, a T4 ispod T3. O čemu se tu radi?
O Tranzicionim (T) listama. Iza svakog “T” se nalaze neke muzičke grupe. Iste one grupe koje su, iznad, već navedene svojim imenom u glavnom programu bloga (Blues, Rock, Punk…, itd).
U tim tranzicionim grupama se nalaze stvari koje imaju samo video i ništa više. Nema nikakvog uvodnog texta (kao što je to uobičajeno na blogu), niti su date reči pesme. Uz video ide samo naslov i ime autora. Videi su poređani bez razmaka, odmah sledeći red ispod.
Tranzicione liste su, dakle, skupovi videa vezani za određeni muzički stil. Nema reči, nema čitanja. Samo slušanje. Samo čisti zvuk. I sve odmah tu. Na klik razmaka.
Više o tranzicionim grupama, kao i to koje se grupe kriju iza kojih T brojeva se nalazi u prvoj T1 listi.

Ako ste prvi put na blogu i prvi put čitate ovu stranu, onda je vaša sledeća stanica UVOD (odmah ispod POČETNA) na kojoj ćete saznati još nešto što je potrebno da znate pre početka “čitanja” muzičke knjige.